Navigace - Tunisko
Dovolená Tunisko Recenze hotelů Tunisko
Novinky Tunisko Hotely a ubytování Tunisko
Víza Tunisko Fotogalerie Tunisko
Mapy a průvodce Tunisko Informace Tunisko


Tunisko

Oficiální název: Tuniská republika
Hlavní město: Tunis
Rozloha: 164155 km2
Počet obyvatel: 10327800
Hustota zalidnění: 64 lidí na km2
Státní zřízení republika pluralitního typu s jednokomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT + 1 h
Administrativní dělení: 24 guvernorátů
Nezávislost od: 20. března 1956
Měna: tuniský dinár (TND) =1000 millímů
Úřední jazyk: arabština
Rozloha vodní plochy: 8250 km2
Rozloha pevniny: 155360 km2
Délka hranic: 1424 km
Délka pobřeží: 1300 km
Státní vlajka a mapa:

Délka pobřeží: 1300 km
Sousedící země: Libye, Alžírsko
Průměrný věk muže: 73
Průměrný věk ženy: 75
Hrubý domácí produkt na osobu: 8$
Nezaměstnanost: 14,2 % (2007)
Průmyslová odvětví: potravinářský, strojnický prům., stavebnický
Zemědělství: pěst. obilnin, olivovníku, datlových palem, citrusů, vinné révy, zeleniny, chov ovcí, koz, hovězího dobytka, oslů, mul, velbloudů
Přírodní zdroje: fosfáty, ropa, zemní plyn, sůl,
Nejvyšší hora: Džabal Šambí - 1.544 m n. m
Nejnižší bod: Šott el-Džeríd - - 17 m n. m
Největší město: Tunis (1.200.000 obyvatel)
Železnice v km: 2152
Silnice v km: 18997
Přístaviště: Bizerte, Gabes, La Goulette, Sfax, Sousse, Tunis, Zarzis
Vojenská služba: ve věku 20 let
Náboženská příslušnost: muslimové 99%Informace

Noční TunisChtěli byste strávit dovolenou u Středozemního moře, ale nemůžete se rozhodnout: Španělsko, Itálie, Řecko? Podívejte se o něco dál na jih, pouhých 124 km od Sicílie, je mírnější podnebí, stromy stále zelené a pomeranče zrají na slunci celý rok. Podívejte se do Tuniska.
Tunisko má velkou výhodu - na jednom místě se soustředilo něco z každé země u Středozemního moře. Přítom je tento "světadíl" vzdálen jen 2,5 hodiny letu ze střední a východní Evropy.
Představte si pestrou mozaiku poskládanou z toho nejlepšího, co se dá najít v tradičních letoviscích u Středozemního moře....a pak okuste ony vzrušující kombinace, které zažijete jen v Tunisku.
Kde jinde byste se mohli opalovat na osmikilometrové písečné pláži, pak si udělat piknik a Vaše menu by se vyrovnalo nabídce na francouzské riviéře? Tunisko má své typické zvláštnosti. Můžete si například vybrat mezi pobytem v oáze uprostřed pouště nebo v hlavních střediscích země. V moderních hotelech nepřevyšujících okolní palmy Vám bude věnována taková pozornost, o které se Vám ani nesnilo.
Nabízejí se tu vybraná jídla pro každý jazýček: čerstvé ryby, vína obdivovaná i Francouzi, mezinárodní kuchyně, která předčí Vaše očekávání a samozřejmě, vynikající tuniské speciality, jako je Koucha Fil Kolla - čerstvé jehněčí posypané rozmarýnem a kořením, pečené v kameninové nádobě, která je poté obřadně rozbita na Vašem stole.
Jako předkrm si můžete zahrát třeba golf na zcela nových hřištích, kde panuje svěží jarní zeleň. Nebo si vyberte z řady sportovních a jiných aktivit: tenis, jízdu na koni nebo na velbloudu, sportovní rybaření, plachtění, windsurfing nebo sportovní potápění.
Potěšíte se pohledem na rostliny a exotické ptactvo, dokonce můžete jít i na lov. V Tunisku máte možnost si vybrat podle sebe. Už jste někdy kormidlovali písečnou jachtu na okraji Sahary?
Po setmění pronikavá vůně bílých kvítků oznamuje, že se prodavači jasmínů už objevili v ulicích a Tunisko získává podobu Španělska.
Oslepující světla a tanec v rytmu nejnovějších hitů ovládne diskotéky, zatímco klidnější místa poskytují útočiště těm, kdo dávají přednost nostalgii. Po vodní hladině u nábřeží se rozlévají světla z kaváren, barů a restaurací a stěžně luxusních jachet, spořádaně kotvících v přístavu, se pohupují jako ve snu v lehkém vánku. Jako přídavek Vám Tunisko nabídne napětí a vzrušení při představení akrobatů a žonglérů, polykačů ohně a břišních tanečnin na beduínských slavnostech. Větší kontrasty byste těžko hledali.
O zábavu je tedy postaráno, zbývá jej jeden problém - jak to zvládnout.
Honba za suvenýry je na mnoha místech jedna z nejčastějších aktivit. Vyberte si buď pevné ceny v obchodech anebo přátelský souboj o nejnižší cenu při smlouvání uprostřed množství pestrobarevného zboží na tradičním tržišti - souq. Můžete odejít s filigránovou ptačí klecí, párem pantoflí se zahnutou špičkou, vyšívaným kaftanem nebo s pouštní růží, kterou stvořila ruka přírody z větru a písku, aby ve Vás později vyvolávala ty nejhezčí vzpomínky.
Nemusíte cestovat do Říma, abyste si prohlédli římské památky. Téměř 600 let otřásaly Tuniskem kroky římských legií. Velké koloseum v El Jem je zachovalejší než koloseum v Římě. Ve městech Dougga a Sbeitla, dvou ze 250 historických míst, se můžete toulat mezi vilami, chrámy a amfiteátry, kde teď mezi starověkými kameny rostou květiny a olivovníky.
Dlouho před tím, než připluli římané, bylo Tunisko kolébkou mocného Kartága. Z Kartága se vydal Hannibal se svými 59 000 muži a 40 slony na pověstný pochod přes Alpy, aby porazil Římany. Odveta byla strašlivá, Scipio zanechal město v roce 149 před naším letopočtem v troskách.
Ale jsou i krásnější příběhy, romantičtější, kde se setkává mytologie s historií: o prvním "návštěvníkovi" Tuniska, Odysseovi a jeho posádce, kteří s těžkým srdcem opouštěli ostrov Djerba a o královně Dido a její lásce k Aeneovi.
Tunisko je jedna velká učebnice dějepisu, jejíž strány tvoří památníky slavné minulosti: berberské, fénické, římské, byzantské, arabské, turecké, španělské.... Sedmdesát let před získáním nezávislosti bylo Tunisko francouzským protektorátem, i proto má hlavní město Tunis ráz elegantní metropole. Další příklad vlivu civilizací Středozemního moře odrážející se v Tunisku.
Nicméně to není vliv jediný.
Návštěvníci si často odnášejí vzpomínky na malé tuniské děti v růžových nebo modrých uniformách, které je vítají, aby si vyzkoušeli angličtinu, nemčinu a francouzštinu, kterou se učí ve školách. Srdečnost a pohostinnost jsou dvě charakteristické vlastnosti Tunisanů.
V Tunisku vládne uklidňující atmosféra Středozemního moře, slunce, dopočinek, exotická kuchyně a kultura.
Také jste si až doposud mysleli, že Tunisko je jen poušť. Velký omyl.
Kam jinam byste jeli než do Tuniska?
Tunisko - květiny
Převzato z brožury Tuniského úřadu pro cestovní ruch v Praze
Sokolská 39, Praha 2, 120 00
Kdy je nejlepší do Tuniska jet?
Tunisko, ačkoliv leží na africkém kontinentu, není země, kde by se dalo trávit celoroční dovolenou u moře, za neustálého svitu sluníčka, při teplotách kolem 30°C. Tuniské podnebí je pod vlivem dvou rozličných klimatických podmínek. Sever země, který leží u Středozemního moře, se vyznačuje teplým létem a dlouhou mírnou zimou. Pokud pojedeme níže na jih, převládá zde saharské a polopouštní podnebí. Teplotní rozdíly mezi létem a zimou nejsou tak markantní jako na severu země. Nejvyšší turistická sezóna je v Tunisu v červenci a srpnu, kdy sem přijíždějí zejména Evropané trávit svou dovolenou. V této době jsou i ceny několikanásobně vyšší a je lepší mít rezervaci hotelu. V této době je v Tunisu také nesnesitelné horko, takže pokud chcete trávit svoji dovolenou výlety, nejezděte rozhodně v tomto období. Nejvhodnější dobou na návštěvu je březen až květen. V tuto dobu Vás osvěží občasné jarní deštíky. V půlce května nastává léto a teploty se rapidně zvyšují a nepoleví až do poloviny září. Období od poloviny září do začátku prosince je taktéž velice vhodné pro aktivní dovolenou. Zima je v Tunisu deštivá a chmurná, je to však ideální doba pokud chcete pozorovat migrující ptáky na jezeře Ichkeul nebo navštívit Saharu.

Provozovatel:


cestování dovolená exotická dovolená


Partneři:


TOPlist

V La Casa Nova nábytek České Budějovice nabízíme množství druhů nábytku. Mezi nejzajímavější patří zahradní nábytek, především pak ratanový nábytek, pohovky a sedací soupravy. Nabízíme i bambusové podlahy a tapety na zeď.


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz Photo-gallery.cz Hotely-online.cz Mapy-průvodce.cz Zájezdy.org thajsko.net Photogallery Fotogalerie Accommodation Ubytování-online.com Egypt-info.cz kypr.info Chorvatsko- zájezdy.cz Dovolená-Bulharsko.cz JižníAfrika.net Brazílie-info.cz Argentina-info.cz Švýcarsko.org Seychelly.cz Vietnam-info.cz Malajsie.cz Maledivy.info Mauritius-info.cz Afrika-KEŇA.cz tunisko.net Dovolená Tunisko