Navigace - Tunisko
Dovolená Tunisko Recenze hotelů Tunisko
Novinky Tunisko Hotely a ubytování Tunisko
Víza Tunisko Fotogalerie Tunisko
Mapy a průvodce Tunisko Informace Tunisko

       Turistické lokality
         Pobytově zajímavé
           Jižní Tunisko

          Gafsa a okolí
          Tozeur a okolí
          Kebili a Douz
           Gabes
          Djerba a jihovýchodní pobřeží Tunisu
          Sahara

Tunisko - Gabes

GabesZelenající se oáza, kterou lemuje moře, směs palem a pláží, leží podél břehů Petite Syrte. I když je Gabes průmyslové město, je velká škoda, že ho turisté opomíjejí, protože má co nabídnout.
Gabés je historické punské sídlo. Římané ho změnili v prosperující kolonie známou jeko Tacapa. Vrcholu dosáhlo v 7. století, kdy sem přišel Sidi Boulbaba, Prorokův společník. Ve 14. století to bylo velmi důležité centrum velbloudích karavan, které přivážely zlato ze západní Afriky a otroky ze Sudánu. Tento obchod byl však zaražen francouzskou invazí v 19. století a Gabes začalo pomalu upadat. Druhý dech chytlo město po objevení nafty, díky níž byl v zálivu vybudován obrovský zpracovatelský závod. Gabes proslavila také henna, která je nepostradatelnou součástí svatebních nocí. Můžete zde navštívit souk Jara, což je stará oblast, nacházející se na severním konci města. Petit Jara, mezi palmami na sever od Oued, je nejstarší částí města. Mešita Sidi Driss pochází z 11. století. Trh, kde se kdysi prodávali otroci, můžete navšítivit v Grand Jara, jižně od Oued. Trhy jsou proslavené berevnými košíky, šperky a výrobky ze železa.
Nejdůležitější náboženským stánkem ve městě je Zaoui Sidi Boulbaba, která se nachází asi 2 km jižně od města v oblasti Boulbaba. Uvnitř se nachází hrobka muže ze 7. století, který byl nejen zakladetel města, ale také Prorokův holič. Tento muž prý ustřihl Mohamedovi tři vousy a nechal si je zašít do svého těla. Hned vedle Zaouia se nachází malé muzeum.
Pláže ve městě nejsou hezké, i když zde bylo vystavěno několik plážových hotelů. Na brožurách většinou není vidět obrovský petrochemický závod, černý poprašek na plážích a odpadky povalující se všude.

Tunisko - Okolí Gabes (Enviroment of Gabes)Okolí Gabés
Oázy v okolí Gabés, které můžete navštívit, jsou jedněmi z nejpřístupnějších oáz na pobřeží. Navštivte Chenini (pozor na záměnu s Chenini nacházející se v oblasti Ksour nedaleko Tataouine), skryté ve shluku palem. Tento palmový háj začíná v Ghannouche, severně od Gabés končí právě v Chenini. Zdejší datlové palmy jsou mnohem větší a háje mnohem celistvější než například v Tozeuru a Neftě. Zajímavé je, že však jejich plody nejsou labužníky tak ceněny, jako plody datlových palem z Tozeuru. Z Gabésu můžete navštívit i El Hamma – místo, které proslavily horké prameny, které využívali již Římané. Voda v Aquae Tacapitanas má teplotu 47 stupňů Celsia. Můžete zajet do Oudhref s továrnami na barvy – dlouhé barevné přehozy, koberce s různobarevnými vzory nebo ženské šátky - zruční řemeslníci zde barví všechny tyto a jestě mnohé jiné textilie. Na cestě do Médenine navštivte Kettana, malou verzi jižní Kalifornie, Zarrat a Mareth, proslavené svou strategickou polohou. V 6. století, kdy Byzantinci a Vandalové bojovali proti sobě, zde byla vystavěna obranná linie, která byla také svědkem posledních bojů 2. světové války v roce 1943.
Zarzis byl vystavěn naproti ostrovu Djerba, na poloostrově mezi Bougharským moře a Středozemním mořem. Naleznete zde překrásné pláže a mnoho hotelů.
Gabes je největší shluk oáz, které se nacházejí na úzkém pruhu země mezi zálivem Gabés a Chott el-Fejej.
Jestliže máte více času, můžete se vydat do odlehlejších oblastí Sahary.

Průvodce a mapy


Tunisko...
Tunisko - DVD
99 Kč
Svět...
Svět na dosah - za magickou krásou exotických zemí
224 Kč

Provozovatel:


cestování dovolená exotická dovolená


Partneři:


TOPlist

V La Casa Nova nábytek České Budějovice nabízíme množství druhů nábytku. Mezi nejzajímavější patří zahradní nábytek, především pak ratanový nábytek, pohovky a sedací soupravy. Nabízíme i bambusové podlahy a tapety na zeď.


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz Photo-gallery.cz Hotely-online.cz Mapy-průvodce.cz Zájezdy.org thajsko.net Photogallery Fotogalerie Accommodation Ubytování-online.com Egypt-info.cz kypr.info Chorvatsko- zájezdy.cz Dovolená-Bulharsko.cz JižníAfrika.net Brazílie-info.cz Argentina-info.cz Švýcarsko.org Seychelly.cz Vietnam-info.cz Malajsie.cz Maledivy.info Mauritius-info.cz Afrika-KEŇA.cz tunisko.net