Navigace - Tunisko
Dovolená Tunisko Recenze hotelů Tunisko
Novinky Tunisko Hotely a ubytování Tunisko
Víza Tunisko Fotogalerie Tunisko
Mapy a průvodce Tunisko Informace Tunisko

       Praktické informace

      Česká ambasáda
      Nemocnice, první pomoc, pojištění
       Kde tam a jak vyměním peníze?
      Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)
      Internetové kavárny
      Místní doprava
      Kde se najíst a napít?
      Nákupy, obchody, tržiště
      Osobní bezpečnost
      Elektrické zásuvky, spotřebiče
      Spropitné
      Policie
      Společenská etiketa

Tunisko - Kde tam a jak vyměním peníze?

Tuniská měna se nazývá dinár (TD), který se dělí na 1 000 milimů (mils). Mince existují v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100 a 500 milimů a nejvyšší mince je v hodnotě TD 1. Dináry jsou v hodnotě 5, 10, 20 a 30. Tuniský dinár je pevně stanovený vládou. Nesmí se s ním obchodovat a ani se nesmí vyvážet nebo dovážet. V Tunisu jsou lehce směnitelné všechny světové měny. Orientační kurz je 1€=2,04 TDN, 1$=1,6 TDN. Lehce směnitelné jsou mimo jiné i kanadské dolary nebo japonské jeny. Neakceptuje se australský nebo novozélandský dolar a také jihoafrický rand. Bankovní poplatky jsou regulované a jsou všude stejné. Na poštách Vám vymění pouze hotovost. Pokud opouštíte zemi můžete si vyměnit pouze 10 TD. Při směně potřebujete doklad z banky. Proto si nevyměňujte najednou velké částky peněz! Zbylé peníze, které si nebudete moci vyměnit zpět, nemůžete utratit ani ve free shopu na letišti. Bankovky ze směnáren jsou velmi opotřebované, ale platné. Pozor však jestli tyto bankovky budete chtít směnit zpět, nebudou přijaty. Toto platí i o mincích.Lepší hotely a většinou nemají problém s akceptováním kreditních karet.
Ceny:
Ceny v Tunisu jsou opravdu přijatelné, zejména pro cestovatele ze západní Evropy. Pokud máte opravdu nízký rozpočet, můžete v Tunisu fungovat i za TD 20 za den. Mnohem realističtější rozpočet je okolo TD 40 na den. Za tuto částku budete již poměrně slušně ubytovaní a také stravování bude na dobré úrovni. Pokud budete mít částku TD 60 na den, budete mít dostatečné rezervy, pokud se něco přihodí. Horní hranice Vašeho rozpočtu samozřejmě stanovena není a záleží na každém z Vás, není totiž nic těžkého zaplatit TD 200 za luxusní ubytování za noc.
Orientační ceny:
balená voda 1,5 l = od 0,5 TND
pivo 0,3 l = od 1 TND
cola, limonáda 1,5 l = od TND 0,8
láhev vína = 5 – 7 TND
mléko 1 l = 0,7 TND
chléb = od 0,3 TND
sýr 1 kg = od 4,5 TND
broskve 1 kg = 1,7 TND
banány 1 kg = 1,3 TND
rajčata 1 kg = 0,5 TND
pohled = 0,4 – 0,7 TND
poštovní známka do ČR = 0,500 TND
Banky
Banky mají otevřeno od pondělí do pátku. V některých turistických lokalitách a během sezóny i v sobotu dopoledne. Otevírací hodiny jsou od června do října 7.30-11.00 a 14.00-16.15, v pátek odpoledne od 13.00-15.30. Zbytek roku jsou otevírací hodiny od 8.00-11.00 a 14.00-16.15, v pátek odpoledne od 13.00-15.30. Další možností je vyměnit si peníze v hotelových směnárnách. Na ulici si peníze nevyměňujte.
Tuniské banky nechtějí vidět Váš pas, pokud si měníte peníze.

Bankomaty
Bankomaty se nacházejí ve všech větších městech a také v turistických lokalitách. Pokud máte kartu typu MasterCard, Visa, AmEx nebo Dinners Club, neměli byste mít žádné problémy.
Vyskytovat se také začínají tzv. AFEMs – automatické přístoje na směnu cizích měn, které akceptují americké dolary a japonské jeny.

Platba kartou je v Tunisu běžnou obchodní transakcí. Kartou můžete platit velké množství zboží a služeb, počínaje ubytováním, stravou, půjčením auta a konče nákupy. Nejběžnější karty jsou zde MasterCard a Visa. Tyto karty můžete také běžně používat na výběr hotovosti z bankomatů nebo bank. Ohledně denního limitu se informujte u banky, která Vám kartu vydala. Výběr hotovosti je pouze v místní měně. Před cestou si nezapomeňte zjistit u Vaší banky čísla, na kterých můžete nahlásit ztrátu nebo odcizení Vaší karty.

Průvodce a mapy


Tunisko...
Tunisko - DVD
99 Kč
Svět...
Svět na dosah - za magickou krásou exotických zemí
224 Kč

Provozovatel:


cestování dovolená exotická dovolená


Partneři:


TOPlist

V La Casa Nova nábytek České Budějovice nabízíme množství druhů nábytku. Mezi nejzajímavější patří zahradní nábytek, především pak ratanový nábytek, pohovky a sedací soupravy. Nabízíme i bambusové podlahy a tapety na zeď.


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz Photo-gallery.cz Hotely-online.cz Mapy-průvodce.cz Zájezdy.org thajsko.net Photogallery Fotogalerie Accommodation Ubytování-online.com Egypt-info.cz kypr.info Chorvatsko- zájezdy.cz Dovolená-Bulharsko.cz JižníAfrika.net Brazílie-info.cz Argentina-info.cz Švýcarsko.org Seychelly.cz Vietnam-info.cz Malajsie.cz Maledivy.info Mauritius-info.cz Afrika-KEŇA.cz tunisko.net