Navigace - Tunisko
Dovolená Tunisko Recenze hotelů Tunisko
Novinky Tunisko Hotely a ubytování Tunisko
Víza Tunisko Fotogalerie Tunisko
Mapy a průvodce Tunisko Informace Tunisko

       Přírodopis
         Zvířata

        Nebezpečná zvířata

Tunisko - Zvířata

V Tunisku kdysi žila velká škála exotických zvířat mezi něž patřili sloni, lvi i gepardi. Sloni, které si vzal na svou cestu Hannibal, byli právě severoafričtí lesní sloni, menší příbuzní dnešních afrických slonů. Tito sloni vyhynuli současně s vykácením stromů, které zničili Římané za účelem pěstování pšenice. Také místní lvi vyhynuli díky lidské pošetilosti. Tisíce těchto zvířat bylo odchyceno a posláno jako hračka bohatým do Říma. Poslední lev byl pravděpodobně zastřelen v polovině 19. století poblíž Haidry. Posledním druhem velkého zvířete, které se v Tunisku vyskytuje, je pravděpodobně divoký kanec, avšak i ten je k vidění velmi zřídka. Spatřit dikobraze nebo promyku indickou je ještě složitější. Všichni tito žijí především v lesích na severu země.
Snad neodmyslitelně k Turecku patří velbloud. Pokud si vyjedete na Saharu, velbloudí karavanu jistě neminete. Velbloudy ale najdete i na jiných místech země a zcela určitě i na tradičních trzích. V Tunisku neexistují divocí velbloudi. I když spatříte osamělého velblouda a široko daleko žádné stavení, určitě někomu patří. Dále se zde chovají koně, osli, ovce, hovězí dobytek, drůbež, kozy a vepři domácí. Jelikož je Tunisko obklopeno mořem, najdete zde i rozličné druhy mořských živočichů a ryb.
Tunisko je také migrační stanicí různých druhů ptactva. Můžete zde rozpoznat až 200 druhů ptáků. Mezi hojně se vyskytující druhy patří čápi a krásně zbarvení plameňáci. Ptáci se vyskytují všude od pobřežních bažin, přes hory až do pouště. Nízký počet domorodých druhů ptáků je směle nahrazen miliony migrujících ptáků, kteří sem přilétají z Evropy a kteří většinou pokračují do sub-saharské Afriky. Nejlepší dobou na pozorování ptáků je jaro a podzim. V zime se v mokřinách a bažinách národního parku Ichkeul, který je zařazen do seznamu UNESCO, vyskytuje více než 200 000 vodních ptáků z celé Evropy. Symbolem tohoto parku je ohrožená divoká husa.
Z drobných dravců je známý šakal, divoká kočka a fenek – ušatá pouštní liška. K vidění je tu také velké množství ještěrek a hadů, v poušti se vyskytuje zmije rohatá nebo škorpióni.
Ohrožené druhy
Mezi ohrožené druhy patří plachý Jelen barbarský a několik druhů gazel, které jsou v současné době přísně chráněny v národních parcích. Dva druhy antilop adax a onyx byli téměř vyhubeny, podařilo se je však zachránit a vyskytují se v národním parku Bou Hedma. Mezi další druhy, které se podruhé narodily, patří pštrosi a mufloni. Kdysi velmi rozšířená pouštní liška dnes žije také ve velmi malém počtu na jihu země.

Národní parky
Jediným národním parkem s turistickou infrastrukturou je Národní park Ichkeul, který leží 30 km jihozápadně od města Bizerte. Do ostatních parků je přístup bohužel poměrně komplikovaný. Některé leží dokonce v nepřístupných vojenských zónách. Z dalších parků můžeme jmenovat:
Národní park Bou Hedma – 85 km východně od Gafsy poblíž malého města Meknassy. Park se rozkládá na ploše 16 000 ha. Spatřit zde můžete především porosty akátů, které reprezentují poslední zbytky rozsáhlých savan, které zde byly v minulosti. Park je používá k navrácení ohrožených druhů zvířat do přírody – mufloni, pštrosi nebo jeleni.
Národní park Boukornine – nachází se 18 km jižně od Tunisu, v Hammam Lif. Jedná se o malý park – 1900 ha, které obklopují horu Jebel Boukomine (576 m). Park je domovem divokých kanců, šakalů a taktéž vojenských jednotek.
Národní park Chambi – nachází se 15 km západně od Kasserine a ochraňuje okolo 6700 ha lesů obklopujících tuniskou nejvyšší horu Jebel Chambi. Lesy jsou převážně borovicové, dubové a jalovcové. Žijí zde horské gazely a hyeny.
Národní park Feija – nachází se poblíž libyjských hranic, 50 km jižně od Ben Guerdane. Park pokrývá oblast o rozloze 6300 ha. Jedná se převážně o suchou, vyprahlou zemi a písečné duny. Žijí zde šakali, gazely a divoké kočky. Do parku byla také úspěšně navrácena ohrožená pouštní liška.
Národní park Zembra-Zembretta – v tuniském zálivu se nacházejí ostrovy Zembra a Zembretta. Leží přibližně 15 km od mysu Cap Bon. Bohužel se zde nachází vojenská základna a park je turistům nepřístupný.

Průvodce a mapy


Tunisko...
Tunisko - DVD
99 Kč
Svět...
Svět na dosah - za magickou krásou exotických zemí
224 Kč

Provozovatel:


cestování dovolená exotická dovolená


Partneři:


TOPlist

V La Casa Nova nábytek České Budějovice nabízíme množství druhů nábytku. Mezi nejzajímavější patří zahradní nábytek, především pak ratanový nábytek, pohovky a sedací soupravy. Nabízíme i bambusové podlahy a tapety na zeď.


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz Photo-gallery.cz Hotely-online.cz Mapy-průvodce.cz Zájezdy.org thajsko.net Photogallery Fotogalerie Accommodation Ubytování-online.com Egypt-info.cz kypr.info Chorvatsko- zájezdy.cz Dovolená-Bulharsko.cz JižníAfrika.net Brazílie-info.cz Argentina-info.cz Švýcarsko.org Seychelly.cz Vietnam-info.cz Malajsie.cz Maledivy.info Mauritius-info.cz Afrika-KEŇA.cz tunisko.net